Od dłuższego czasu skazani jesteśmy na nieustanne zasłanianie nosa i ust, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się chorobotwórczego wirusa. Jedni z nas wybierają jednorazowe maski ochronne inni korzystają z masek materiałowych wielokrotnego użytku, jeszcze inni stosują przyłbice, mocowane w różny sposób.A co na to nasza skóra? Czy wilgoć, brak powietrza, permanentne dotykanie skóry ma na nią jakiś wpływ? Z jakimi skutkami ubocznymi noszenia masek będziemy spotykać się w naszej pracy kosmetologa oraz w życiu codziennym?
Czym jest MASKNE i jakie są jego przyczyny?
MASKNE to określenie zmian zapalnych skóry, wywołane długotrwałym noszeniem maseczek i/lub przyłbic. Połączenie mechanicznego tarcia, braku dostępu świeżego powietrza, wilgoci powstającej podczas oddychania i mówienia, przyczynia się do powstawania pod maską idealnego środowiskado namnażania się mikroorganizmów oraz zanieczyszczania się cery. Wilgoć oraz ciepłe powietrze sprzyja rozpulchnianiu skóry oraz rozszerzaniu się ujść gruczołów łojowych, co może przekładać się na powstawanie zaskórników oraz nieestetycznych, otwartych porów. Dodatkowo ciągły kontakt maseczki/przyłbicy podrażnia skórę, wywołując zaczerwienienie a niekiedy nawet swędzenie i powstawanie zmian o charakterze zapalnym i niezapalnym. Niewłaściwy dobór materiału maski ochronnej i stosowanie zbyt agresywnych środków myjących, może powodować powstawanie alergii skórnych kontaktowych. Ponadto jeśli jest brak odpowiedniej pielęgnacji domowej i po zabiegowej również, może dojść do przykrych powikłań, z którymi trudno będzie się uporać przez dłuższy czas.
Jak przeciwdziałać pojawianiu się MASKNE?
Zapobieganie to pierwsza linia skutecznej obrony. Tak jak w przypadku wielu schorzeń lepiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia na skórze MASKNE, stosuj się do prostych wskazówek dotyczących prawidłowego noszenia maseczek i przyłbic ochronnych.
- Noś maseczkę ochronną tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie niezbędne. Przebywając np. na świeżym powietrzu, kiedy nie ma wokół Ciebie innych ludzi, pozwól skórze oddychać.
- Zapobiegaj namnażaniu bakterii! Zmieniaj maskę regularnie– nawet kilka razy w ciągu dnia co 20min. Przed nałożeniem nowej maski, daj skórze czas na złapanie oddechu.
- Jeśli nosisz maseczkę wielokrotnego użytku, po każdym użyciu wypierz ją lub wygotuj, a następnie wyprasuj. Używaj delikatnych detergentów i unikaj produktów zmiękczającychpranie, które mogą podrażniać skórę i sprzyjać rozwojowi alergii kontaktowej.
- Jeśli kupujesz maskę z tkaniny, wybieraj te uszyte z przyjemnego materiału – najlepiej ze 100% bawełny. Powinny idealnie pasować, nie uciskać, nie trzeć i nie podrażniać skóry. Przed pierwszym zastosowaniem maskę należy wyprać i wyprasować.
- Wybieraj przyłbice na opasce, unikniesz w ten sposób niepotrzebnego pocierania elementów przyłbicy o skórę. Dezynfekuj regularnie swoje przyłbice.
Jak radzić sobie z MASKNE?
Jeśli już zauważyłeś na swojej skórze pierwsze oznaki MASKNE zgłoś się o poradę, w doborze odpowiedniej pielęgnacji domowej,do swojego kosmetologa. Zaufaj ekspertom w dziedzinie pielęgnacji skóry. Nie rób niczego na własną rękę, czasami może mieć to odwrotny skutek od zamierzonego. Nie odtłuszczaj, nie wysuszaj zbyt mocno skóry, nie stosuj ciężkich kremów pielęgnacyjnych. Przy wyborze kosmetyków zwracaj uwagę na skład oraz na ich przeznaczenie. Nie kieruj się w doborze kosmetyków do pielęgnacji wyglądem opakowania, zapachem czy reklamą.Pamiętaj, że higiena i odpowiednie oczyszczanie skóry to podstawa!
Pielęgnacja skóry pod maską ochronną.
Oczyść dokładnie skórę zaraz po przyjściu do domu i zdjęciu maski ochronnej. W ciągu dnia na skórze gromadzą się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, mikroorganizmy oraz produkowane przez naszą skórę sebum. Brak oczyszczenia może skutkować rozwojem bakterii.
Stosuj w domu maki terapeutyczne, które będą oczyszczały Twoją skórę w sposób niezwykle delikatny i skuteczny. Doskonale z wszelkimi zanieczyszczeniami, toksynami i nadmiarem sebum radzi sobie maska terapeutyczna z aktywnym białym węglem japońskim Detoxifying Mask. Jeśli na skórze zauważysz zaskórniki, grudki podskórne i odnosisz wrażenie, że Twoja skóra się dusi, zastosuj Purifying Mask lub Pore Refining Treatment. Są to delikatne preparaty złuszczająco – oczyszczające, które pozwolą Twojej skórze oddychać.
Jeśli masz skórę mieszaną, skłonną do powstawania stanów zapalnych, postaw na pielęgnację korekcyjną do stosowania punktowego jak Acne Cream PCA Skin ora Acne Gel PCA Skin. Doskonałym wyborem będzie również delikatny krem dla cer problematycznych Clearskin od PCA Skin.
Przy cerze delikatnej, wrażliwej zastosuj Daily Exfoliant do codziennego mycia.
Postaw również na konsultację ze swoim kosmetologiem! Nie czekaj, aż MASKNE rozwinie się na twojej skórze. Zaufaj ekspertom w dziedzinie pielęgnacji skóry i umów się na zabieg terapeutyczny PCA Skin.
Razem przetrwamy ten trudny czas, ciesząc się zdrową skórą bez podrażnień!
Marta Wardak
Szkoleniowiec marki PCA Skin
www.bio-estetic.pl