Melonowiec właściwy (Carica papaya L.), czyli papaja, należy do rodziny melonowcowatych. Właściwości tej rośliny są wykorzystywane w leczeniu wielu dolegliwości. Za surowiec służą liście, nasiona, łodygi, owoce, jak i lateks papai, tj. mleczny sok wydzielany przez niedojrzałe owoce, zawierający liczne enzymy, w tym charakterystyczną dla tego surowca papainę i chymopapainę. Papaja jest bogatym źródłem cennych składników, w tym trzech silnych przeciwutleniaczy – witamin C, A i E, ale również kwasu pantotenowego i foliowego, magnezu, żelaza, wapnia, potasu oraz błonnika i NNKT. Spożywanie owoców papai wspiera prawidłowe działanie układu krwionośnego, obniża poziom cholesterolu, może zapobiegać zawałom i udarom mózgu, a także nowotworom jelita grubego. Jest również skuteczna leczeniu nadciśnienia tętniczego, malarii, hipoglikemii, a nawet wrzodów żołądka. Ekstrakty z owoców papai mają również działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne i hepato ochronne. W kosmetyce papaja stosowana jest głównie z uwagi na zawarte w niej enzymy proteolityczne, w tym papainę, która, używana jest w celu usuwania martwych komórek naskórka. Papaja ma również działanie ochraniające przed promieniowaniem UV, rozjaśniające, wspomagające odnowę naskórka i niwelowaniu widocznych oznak starzenia. Daje również bardzo dobre efekty w zwalczaniu objawów łupieżu. Ze względu na jej enzymatyczne działanie i wykluczenie tarcia skóry, papaina sprawdza się idealnie w pielęgnacji każdego typu skóry.
Laboratorium Cell Fusion C ma Wam do zaoferowania aż 2 peelingi enzymatyczne oparte na papainie oraz ekstrakcie z Papai. Papaya Granule Peel, który jest do pielęgnacji każdego typu skóry oraz z linii A.C.Treacalm od CFC Expert – Gentle Deep Powder Wash do pielęgnacji cer tłustych, mieszanych problematycznych. Dla zachowania optymalnej efektywności papainy oba produkty są w postaci proszku – aktywujemy je podczas połączenia z wodą.
Częstotliwość oraz czas wykonywania peelingu enzymatycznego dopasowujemy do stanu naszej skóry:
– Skóry tłuste odporne mogą go wykonywać 1-2 w tygodniu 3-5 minut
– Skóry normalne, mieszane – raz w tygodniu 3-5 minut
– Skóry wrażliwe, zaczerwienione – raz na 1-2 tygodnie 1-3 minuty
Jak prawidłowo wykonać peeling enzymatyczny? Oto dwa sposoby 😊
W każdym przypadku zaczynamy od dokładnego zmycia makijażu oraz zanieczyszczeń ulubionym żelem – np. Rebalancing Cleansing Gel lub Gentle Bubble Cleanser.
Sposób 1 – Nasyp na dłoń ok 0,5 g preparatu i połącz z niewielką ilością wody. Delikatnie spień i nałóż na twarz, ciało lub skórę głowy. Masuj skórę wilgotnymi dłońmi ( należy zwilżać dłonie, gdy czujesz, że peeling staje się tępy) 1- 5 minut. Dokładnie spłucz ciepłą wodą.
Sposób 2 – Gazę lub ręcznik namocz dokładnie w ciepłej wodzie. 0,5- 1 g preparatu umieść w szklanej, małej miseczce. Połącz z niewielką ilością wody i za pomocą pędzelka ubij na piankę, a następnie równomiernie nałóż na skórę twarzy, ciała lub włosów. Nałóż mokry ręcznik i pozostaw na 3-5 minut. Zdejmij ręcznik i dokładnie zmyj peeling.
Osusz skórę i nałóż odpowiednią pielęgnację ( tonik, serum, krem) lub maskę, która będzie dużo lepiej działać na tak oczyszczoną skórę 😊
Skóra odzyska zdrowy koloryt, teksturę. Preparaty, które stosujesz będą się dużo lepiej wchłaniały, ponieważ usuniesz barierę w postaci martwego naskórka bez podrażnienia skóry. Stosując na skórę głowy ( sposób 1) poprawisz jej ukrwienie, wspomożesz usuwanie łupieżu, poprawisz odżywienie cebulek oraz. Peeling enzymatyczny wspomoże również usuwanie nadmiernego zrogowacenia z pięt – tu wskazany jest drugi sposób i dłuższe trzymanie okładu 5-10 minut a po zmyciu oraz osuszeniu skóry nałóż grubą warstwę kremu – np. Intensive Cream i załóż bawełniane skarpetki.
Już dziś włącz peeling enzymatyczny od Cell Fusion C do swojej domowej pielęgnacji, aby móc z niego korzystać na wiele sposobów.
Karina Zontek
Szkoleniowiec Bio-Estetic